Finalists 2018

Finalists 

(in alphabetical order)

BATHROOM BRAND AWARDS

Best Shower Brand

Acquabella
Artésan by Claygate
Frontline
Hansgrohe
JT
Vado

Best Sanitaryware Brand

Aquaceramica Italia by Frontline
Duravit
RAK Ceramics
Roca
VitrA

Best Taps Brand

Crosswater
Grohe
Hansgrohe
Methven
Vado

Best Furniture Brand

Aquatrend by Frontline
HiB
Roca
Roper Rhodes
Utopia
Villeroy & Boch

Best Accessories Brand

Croydex
HiB
Keuco
RAK Ceramics
Vado

 

 

 

 

 

 

 

RETAIL AWARDS

Independent Bathroom Retailer of the Year

Abbey Kitchens & Bathrooms
Bathroom Trading Company
Not Just Kitchen Ideas
Stone & Chrome
UK Bathroom Warehouse

Independent Kitchen Retailer of the Year

Abbey Kitchens & Bathrooms
Diane Berry Kitchens
KTF Home Improvements Ltd
Not Just Kitchen Ideas
Rencraft

Multiple Retailer of the Year

B&Q
CP Hart
HPS
Premier Kitchens & Bedrooms
Ripples

New Kitchen Retailer of the Year

Lewis James
Moiety Kitchens
Portfolio Kitchens (Manchester)
Richard & Richard’s Design & Installation Specialists
Snug Kitchens (Newbury)

New Bathroom Retailer of the Year

Baden Bathrooms
Beyond Bathrooms
Green Stone
Pure Bathrooms North West
The Bathroom Cellar

Kitchen Showroom of the Year

Alex Lee Kitchens
Diane Berry Kitchens
Portfolio Kitchens (Manchester)
Rencraft (Tunbridge Wells)
The Design Yard (Dublin)

Bathroom Showroom of the Year

Bathroom Trading Company (Maidstone)
Hobsons Choice Swindon
Modern Homes (Leamington Spa)
Spencers Designs Ltd
Stone & Chrome

BEST KITCHEN BRANDS

Best Appliances Brand

AEG
Bosch
Miele
NEFF
Smeg

Best Worksurfaces Brand

Bushboard
Egger
Granite Transformations
Karonia
Silestone by Cosentino

Best Taps Brand

Blanco
Franke
Grohe
Hansgrohe
Quooker

Best Components Brand

BA Components
Blum
Hafele
TKC
Uform

Best Sinks Brand

Astracast
Blanco
Franke
Perrin & Rowe
RAK Ceramics

Best Overall Kitchen Brand

BA Components
Masterclass Kitchens
Rotpunkt
TKC
Uform

GENERAL AWARDS

Best Distributor

Claygate
Frontline Bathrooms
Q4 Bathrooms
Smiths Briten
TKC

Best Software Brand

2020
Articad
Compusoft
EQ Software
Virtual World by Logicom

Best Heating Brand

Bisque
JIS
Tissino
Vogue UK
Warmup

Best Flooring Brand

Amtico
Karndean Designflooring
Porcelenosa
Quick Step
RAK Ceramics

Best Overall Brand

BA Components
Claygate
Frontline
TKC
Uform

PEOPLE AWARDS

Best Sales Representative

Brian Dunne (Uform)
Helen Casewell (AEG)
Joby Hardman (Hansgrohe)
Mark McNulty (Uform)
Neil Swallow (Frontline)

Best Customer Service

Keeva McErlain (Uform)
Kelly McKenna (Uform)
Kerry Fuller (Claygate)
Kristina Manktelow (Claygate)
Rich Keohane (Vado)

Lifetime Achievement

To be announced on the night